O projektu

Martina Dvořáková

Bylo mi asi šest. Byla neděle po obědě. Všechny děti vyběhly z bytovky před dům a začaly si hrát. Po chvilce jsem si všimla, že Radka chybí. Zeptala jsem se jejího bráchy:

„Kde je Radka?“
„Myje doma nádobí po obědě.“
„Proč ty taky nemyješ nádobí?“
„Mamka říká, že nemusím, protože to nebudu v životě potřebovat.“

Zůstala jsem stát, nechápala jsem. Tam někde to začalo.

O 30 let později mě v podobném němém úžasu zanechala zkušenost s pandemií. Stala se pro mě zvětšovacím sklem, díky kterému jsem už nemohla dál přehlížet fakt, že s dělbou rolí v domácím prostředí v naší společnosti je něco zásadně špatně. A tak jsem se pustila do tohoto projektu. Podrobněji jsem se o tom rozepsala zde. A o tom, jak to máme my doma zase tady - protože to všechny zajímá 😀

Můj život a moji identitu formují různé věci, ale pro tento projekt jsou hlavní tyto skutečnosti: jsem žena, manželka, matka dvou malých dětí, pro kterou role mámy není vždycky snadná, mám společenskovědní vzdělání, baví mě data, design a jsem feministka. Taky jsem introvertka, takže je Férová domácnost velkým krokem mimo moji komfortní zónu. Je to tak velké a důležité téma, že jsem se rozhodla, že se překonám a půjdu s kůží na trh. Téma péče, rodiny a domácnosti je totiž vždycky osobní, i když se ho člověk snaží nahlížet z větší perspektivy a zasadit do širšího společenského kontextu.

Martina Dvořáková — obsah, ilustrace


Jsem bytostně přesvědčený, že ženy a muži mají mít stejné šance a tím pádem i povinnosti. Proto jsem ani chvilku neváhal, když Martina přišla s nápadem na tento projekt. Pro mě to byla ideální šance, jak reflektovat hodnoty, které zastávám, vs. ty, které žiju. A taky se zbavit kousku kognitivní disonance, kterou tak dobře zná tolik mužů mé generace.

Projekt jsme chystali dva roky a absolvovali nespočet debat. S odstupem můžu říct, že nám to pomohlo ujasnit si spoustu věcí. A nejsme na tom vlastně vůbec špatně. Ale far from ideal. Pořád je co zlepšovat. Na mé straně určitě. Uklízet umím, nepořádek vidím, ale bojuju s tím, jestli nevěnovat vzácný volný čas zajímavějším činnostem. Třeba dětem. 🙂 A věci nepřidá ani to, že moje práce, která nás živí, je mi zároveň i koníčkem.

Jsem rád, že je „Férovka“ na světě. Doma nám pomůže udržovat potřebnou míru ostražitosti, ostatním snad dodá vhled a kuráž změnit doma rozložení sil tak, aby s tím byli všichni zúčastnění v pohodě.

Libor Vaněk — webdesign, kód

libor@ferovadomacnost.cz ← chyby hlaste sem LinkedIn