Tipy od vás — rodinný kalendář a další dobrá praxe

Máme všichni zkušenosti s dělbou rolí, výchovou dětí, používáme nejrůznější aplikace k usnadnění práce. Koluje mezi námi hodně dobré praxe. Pojďme ji sdílet. Posílám první várku tipů.
Máme všichni zkušenosti s dělbou rolí, výchovou dětí, používáme nejrůznější aplikace k usnadnění práce. Koluje mezi námi hodně dobré praxe. Pojďme ji sdílet. Posílám první várku tipů.
Aneb na co si dát pozor při sledování romantických filmů, abyste nepadli do osidel ideálu romantické lásky plného problematických sdělení. Pro budování férového partnerství se moc nehodí.
Sešli jsme se večer na svatého Valentýna. Mladí pracující rodiče malé dcery, tzn. volné večery počítají na prstech jedné ruky, si na mě udělali čas právě v tento den. To bylo znamení, že to bude výjimečné setkání. A bylo. Je to rozhovor nabitý skvělými tipy i životními postoji.
Zastáváme v životě více rolí. Jsme sourozenci, partneři, rodiče, prarodiče či kamarádi. Pečujeme na více frontách různými prostředky. Třeba i tím, že někoho povzbudíme nebo mu zavoláme. Budujte vztahy nejen s dětmi, ale i s vrstevníky. Budete je jednou potřebovat.
O tom, jak je někdy těžké se doma domluvit, umí takhle upřímně mluvit málokdo. Míša s Lukášem jsou inspirativní nejen tím, jak se tohoto tématu nebojí, ale i tím, jak dobře umí popisovat svoje vnitřní bariéry i vnější podmínky, které jim hází klacky pod nohy.
Rozhovor s novinářem Jiřím Sotonou a zamyšlení nad tím, jestli Férová domácnost křivdí mužům.
Někdo je jen přežívá, někdo prožívá, někdo si je užívá. Přináším inspiraci, jak se co nejvíce přiblížit levelu užívání, i když jste doma hlavními manažerkami či manažery Vánoc.
Protože „jen říct“ znamená všimnout si, myslet na to, zaúkolovat, připomínat. Je to vyčerpávající práce. Jmenuje se – mentální zátěž.
Alespoň v komentářích pod jakýmkoliv mediálním výstupem o dělbě rolí v domácnosti. Kope, ryje, tahá, staví, prostě dře.
Podle výzkumů veřejného mínění se muži a ženy shodnou na tom, že bychom se měli o domácnost a péči dělit. Proč něco jiného říkáme a něco jiného děláme?
V září je čas na nové férovkové téma, a to je zapojování dětí do domácích prací. Dětem se mění režim, mají nový rozvrh, možná nové učitele a kroužky. Nepřijde jim proto tolik divné, když k nějaké změně dojde i doma.
Tipy na epizody podcastu Nenásilná komunikace, které se hodí do každé férové domácnosti. A další audiopořady, které mě v létě bavily.
Jednou přišla večer domů po dlouhém dni a žádné z dětí zalezlých v pokojích jí ani neodpovědělo na pozdrav. Neukázaly se ani, když nachystala večeři. Uvědomila si, že si nesundala kabát, protože chtěla připravit jídlo včas.
Poznámky bez špetky empatie o tom, jak to dnešní ženy, mámy mají se všemi pračkami, sušičkami a robotickými vysavači jednoduché, se objevují na sítích pravidelně. Jsou oprávněné?
S letními prázdninami je spojená dlouhodobá mentální zátěž, organizační víceboj, velké finanční výdaje, speciální to-do listy a nekonečné balicí seznamy. Hlavně jsou ale nekompatibilní s délkou řádné dovolené.
Rozhovor s Dominikou Špačkovou, byznys architektkou a zakladatelkou projektu Maminkatelky, o tom, co ženy potřebují, aby se mohly zapojit do placené práce.
„Cítím, že není přípustné, abych byla nějakou dobu matka v domácnosti, okamžitě bych byla méněcenná.“ Taky jste se tak někdy cítili? Já ano. Cítíme, že čím déle pečujeme, tím naše společenská hodnota klesá. Klesá ale také stav našeho účtu, a to je nepříjemná kombinace.
Nalákala jsem vás clickbaitovým titulkem, ale zvu vás k četbě článku bez špetky cynismu o tom, jaký vliv může mít vyjadřování vděčnosti na spokojenost ve vztahu a na změnu dělby rolí v domácnosti.
Vždyť jde jen o špinavé nádobí, tak proč se při sporech o domácí práce dostáváme do takových vytáček? Protože v hádce o domácí práce jde o mnohem víc než jen o čistý jídelní stůl.
Pozvaly mě k sobě domů, uvařily mi večeři, dokonce mě „donutily“ 🙂 nakouknout do skříní. Vůbec jsme se předtím neznaly. Hlavně naprosto otevřeně mluvily o tom, jak to mají doma s dělbou rolí a že se k ní pracně propracovaly.
Svátky, Vánoce obzvlášť, nepřináší moc klidu a míru do chodu domácnosti a organizace rodinného života. Naopak jsou spojené s intenzivnější prací a větší mentální a emoční zátěží.
Šárka s Adamem mi napsali, že si audit domácnosti udělali v autě cestou z Brna do Mladé Boleslavi. Zabralo jim to celé tři hodiny. To je originální a odvážná strategie, řekla jsem si, a hned je požádala o rozhovor.
Parafrázuju čerstvou držitelku Nobelovy ceny za ekonomii Claudii Goldin, která se zabývá výzkumem zapojení žen na pracovním trhu. Z jejích výzkumů vyplývá, že pokud nesrovnáme síly v oblasti péče a práce v domácnosti, ženy muže ve výdělcích nikdy nedoženou.
24. října se na Islandu odehrála velká stávka. Desetitisíce lidí vyšly do ulic na výročí první stávky žen, která se odehrála ve stejný den v roce 1975. I tenkrát si ženy vzaly den volna od veškeré placené i neplacené práce. A v obchodech došly párky.
Věta v titulku dobře vystihuje, proč to Alici a Filipovi tak dobře klape na poli dělby rolí v domácnosti. Znají své silné stránky a nebojí se je použít.
Ženy doma zastávají velkou část práce a péče, aniž by se pro to vědomě rozhodly. Férovou domácnost jsem založila proto, aby vzniklo místo, kde se o tom můžeme bavit. Otevřeně, bez urážek a obviňování.
Spíš ne. V každé rodině a v každé životní etapě bude rozvržení sil jiné. Férová domácnost je především o schopnosti dobře komunikovat a hlídat si svoje hranice. A také o tom, jakou máte podporu okolí a systému.
Asi tě ta otázka taky napadla. Vznikl projekt z mé osobní zoufalosti, že mám všechno na bedrech? Nebo chci všem radit, jak to správně dělat, protože máme ukázkovou domácnost?