Blog

18. 7. 2024

Sklenička vína, aby se to dalo vydržet

Jednou přišla večer domů po dlouhém dni a žádné z dětí zalezlých v pokojích jí ani neodpovědělo na pozdrav. Neukázaly se ani, když nachystala večeři. Uvědomila si, že si nesundala kabát, protože chtěla připravit jídlo včas.

26. 6. 2024

Fňukny s pračkami a sušičkami

Poznámky bez špetky empatie o tom, jak to dnešní ženy, mámy mají se všemi pračkami, sušičkami a robotickými vysavači jednoduché, se objevují na sítích pravidelně. Jsou oprávněné?

10. 6. 2024

Odmakané prázdniny

S letními prázdninami je spojená dlouhodobá mentální zátěž, organizační víceboj, velké finanční výdaje, speciální to-do listy a nekonečné balicí seznamy. Hlavně jsou ale nekompatibilní s délkou řádné dovolené.

24. 5. 2024

Lakujeme ženám slaďování placené práce a péče na růžovo?

Rozhovor s Dominikou Špačkovou, byznys architektkou a zakladatelkou projektu Maminkatelky, o tom, co ženy potřebují, aby se mohly zapojit do placené práce.

17. 5. 2024

„Cítím ohromný tlak, abych se vrátila do práce.“

„Cítím, že není přípustné, abych byla nějakou dobu matka v domácnosti, okamžitě bych byla méněcenná.“ Taky jste se tak někdy cítili? Já ano. Cítíme, že čím déle pečujeme, tím naše společenská hodnota klesá. Klesá ale také stav našeho účtu, a to je nepříjemná kombinace.

10. 4. 2024

Máme mužům děkovat za to, že zvedli ponožky ze země?

Nalákala jsem vás clickbaitovým titulkem, ale zvu vás k četbě článku bez špetky cynismu o tom, jaký vliv může mít vyjadřování vděčnosti na spokojenost ve vztahu a na změnu dělby rolí v domácnosti.

29. 2. 2024

Hádka o domácí práce - o čem ve skutečnosti je?

Vždyť jde jen o špinavé nádobí, tak proč se při sporech o domácí práce dostáváme do takových vytáček? Protože v hádce o domácí práce jde o mnohem víc než jen o čistý jídelní stůl.

15. 1. 2024

„Bojovaly jsme s tím, že Marie ten návyk neměla a já ho měla hodně silnej.“

Pozvaly mě k sobě domů, uvařily mi večeři, dokonce mě „donutily“ 🙂 nakouknout do skříní. Vůbec jsme se předtím neznaly. Hlavně naprosto otevřeně mluvily o tom, jak to mají doma s dělbou rolí a že se k ní pracně propracovaly.

10. 12. 2023

Ženy o Vánocích nestojí v záři reflektorů

Svátky, Vánoce obzvlášť, nepřináší moc klidu a míru do chodu domácnosti a organizace rodinného života. Naopak jsou spojené s intenzivnější prací a větší mentální a emoční zátěží.

29. 11. 2023

„Řekli jsme si, pojďme si o tom promluvit citlivě.“

Šárka s Adamem mi napsali, že si audit domácnosti udělali v autě cestou z Brna do Mladé Boleslavi. Zabralo jim to celé tři hodiny. To je originální a odvážná strategie, řekla jsem si, a hned je požádala o rozhovor.

6. 11. 2023

Potřebujeme rovnocennost v domácnostech, jinak se nezbavíme gender pay gapu.

Parafrázuju čerstvou držitelku Nobelovy ceny za ekonomii Claudii Goldin, která se zabývá výzkumem zapojení žen na pracovním trhu. Z jejích výzkumů vyplývá, že pokud nesrovnáme síly v oblasti péče a práce v domácnosti, ženy muže ve výdělcích nikdy nedoženou.

30. 10. 2023

Jedu stávkovat. Kupte si párky.

24. října se na Islandu odehrála velká stávka. Desetitisíce lidí vyšly do ulic na výročí první stávky žen, která se odehrála ve stejný den v roce 1975. I tenkrát si ženy vzaly den volna od veškeré placené i neplacené práce. A v obchodech došly párky.

10. 10. 2023

„My to o sobě vzájemně víme.“

Rodinná fotografie. Máma, táta a dvě malé dcery sedí v parku na pařezu.

Věta v titulku dobře vystihuje, proč to Alici a Filipovi tak dobře klape na poli dělby rolí v domácnosti. Znají své silné stránky a nebojí se je použít.

19. 9. 2023

Proč jsem založila Férovou domácnost

Ženy doma zastávají velkou část práce a péče, aniž by se pro to vědomě rozhodly. Férovou domácnost jsem založila proto, aby vzniklo místo, kde se o tom můžeme bavit. Otevřeně, bez urážek a obviňování.

12. 9. 2023

Znamená férová domácnost fifty fifty?

Spíš ne. V každé rodině a v každé životní etapě bude rozvržení sil jiné. Férová domácnost je především o schopnosti dobře komunikovat a hlídat si svoje hranice. A také o tom, jakou máte podporu okolí a systému.

24. 8. 2023

Je moje vlastní domácnost férová?

Asi tě ta otázka taky napadla. Vznikl projekt z mé osobní zoufalosti, že mám všechno na bedrech? Nebo chci všem radit, jak to správně dělat, protože máme ukázkovou domácnost?